گرین کارت کار

قوانین مهاجرتی امریکا راه های مختلفی را برای دریافت گرین کارت از طریق اشتغال فراهم میکند.

Employment-based visas که به اختصار گروه ویزاهای EB نامیده میشوند و 5 نوع هستند : EB-1, EB-2, EB-3, EB-4, EB-5.

نوع ویزایی که انتخاب می کنید به عواملی مانند شرایط مورد نیاز، تحصیلات و مهارت هایی که دارید بستگی دارد.

EB-1

برای نخبگان. این ویزا شامل برندگان جایزه ی نوبل، جایزه پولیتزر، راه یافتگان به المپیک و سایر برندگان جوایزی از این دست میباشد. دستیابی به این ویزا بسیار دشوار است. از آنجایی که این افراد دارای رتبه و درجه ی بالایی هستند، نیازی به پیشنهاد کاری برای دریافت ویزا ندارند.

EB-2

برای افراد متخصص با توانایی های استثنایی. داشتن یک پیشنهاد شغلی رسمی از یک کارفرما برای ورود به آمریکا با ویزای EB-2  الزامیست. این افراد دارای تحصیلات عالی و دانش تخصصی در زمینه های پزشکی، مهندسی، انرژی، رهبری و تجارت می باشند.

EB-3

برای نیروی کار متخصص و ماهر. این ویزا مختص افرادیست که حداقل دارای مدرک کارشناسی و پنج سال سابقه کاری باشند. شرایط مورد نیاز برای این ویزا نسبت به ویزاهای پیشین، آسان تر است به همین دلیل هم تعداد درخواست برای این ویزا به مراتب بیشتر است و در نتیجه زمان پردازش آن نسبت به ویزای EB-2 چندین سال طولانی تر می باشد.

دستیابی به گرین کارت از طریق ویزای EB-1 بسیار دشوار است، با این حال سریع ترین زمان بررسی را دارد چراکه مراحل کمتری دارد. ویزاهای EB-2 و EB-3 مستلزم ارائه ی مدارک بیشتری هستند و پردازش و زمان انتظار طولانی تری دارند. با این وجود متقاضیانی که از طریق EB-2 و EB-3 گرین کارت دریافت میکنند بیشتر از سایر گروه ویزای های ذکر شده میباشند.

EB-4

برای کارکنان و مبلغان مذهبی که بدون دریافت دستمزد به فعالیت میپردازند و معمولا وابسته به کلیسا ها، کنیسه ها، مساجد و یا سایر سازمان های مذهبی می باشند. مادامیکه در ایالات متحده باشند، تنها میتوانند در این مراکز فعالیت کنند. همچنین افراد ذیل نیز میتوانند واجد شرایط دریافت این ویزا باشند:

  • جوانان مهاجر با شرایط خاص
  • تهیه کنندگان برنامه های رادیویی و تلویزیونی
  • کارمندان سازمان بین المللی G-4 یا NATO-6 و اعضای خانواده ایشان
  • کارمندان بین المللی دولت امریکا در خارج از کشور
  • نظامیان (اعضای نیروهای مسلح و ارتش)
  • کارمندان محدوده ی کانال پاناما
  • پزشکان دارای تخصص پزشکی خاص
  • مترجمین زبان افغانی و عراقی
  • توابع افغانی و عراقی که خدمات وفادارانه داشته اند.

EB-5

برای سرمایه گذاران. برنامه EB-5 در سال 1990 توسط کنگره ایالات متحده آمریکا ایجاد شد تا اقتصاد ایالات متحده را از طریق ایجاد شغل و سرمایه گذاری سرمایه داران خارجی، رونق ببخشد. از طریق این برنامه، سرمایه گذاران و خانواده ی درجه یک آنها میتوانند گرین کارت دائمی ایالات متحده را دریافت کنند. در حال حاضر، میزان سرمایه گذاری از  900,000$ (در محدوده ی مناطقی که نرخ بیکاری بیشتری دارند: TEA) تا 1,800,000$ میباشد.

سرمایه گذار EB-5 باید بتواند از طریق سرمایه گذاری اش برای 10 نفر کارمند آمریکایی مطابق شرایط وزارت کار ایالات متحده شغل ایجاد کند. این کسب و کار راه اندازی شده، طی یک دوره ی 2 ساله مورد بررسی قرار میگیرد و در صورت موفقیت، به سرمایه گذار اقامت دائم ارائه می شود.