ویزای تحصیلی

ویزای دانش آموزی- دانشجویی F

ایالات متحده امریکا به داشتن پیشرفته ترین سیستم های آموزشی در جهان معروف است.  به همین علت است که گروه ویزاهای دانشجویی یکی از محبوب ترین گروه ویزاها میباشند و به دانشجویان در هر سنی امکان سفر به ایالات متحده را به منظور ادامه تحصیل می دهد. زمانی که متقاضی اصلی واجد شرایط ویزای F-1  شود، والدین او (در صورتی که متقاضی زیر 18 سال باشد (و یا همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال وی) میتوانند برای ویزای F-2 اقدام کنند تا همراه دانشجو باشند.

ویزای دانشجویی آکادمیک F-1، به شما این امکان را میدهد که به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در یک کالج معتبر، دانشگاه، مدرسه علوم مذهبی، هنرستان، دبیرستان ، دبستان و سایر مراکز آکادمیک یا برنامه های آموزش زبان وارد ایالات متحده شوید.

ویزای آموزشی – تجربی J

ویزای J-1 از خانواده ویزاهای دانشجویی است با این تفاوت که فرد متقاضی می بایست حداقل یک مدرک دانشگاهی داشته باشد و برای گذراندن یک دوره آموزشی که معمولا به صورت آموزش عملی و یا تحصیلات تکمیلی است به او اجازه ورود به کشور امریکا داده می شود.

دارندگان این ویزا مجازند تا پایان دوره آموزشی که معمولا 1 الی 2 سال طول می کشد در امریکا بمانند. تسلط به زبان انگلیسی و در برخی موارد نمره ی آیلتس یکی از مولفه های لازم برای دریافت این ویزاست. همچنین دوره ی آموزشی مورد نظر می بایست با سابقه ی تحصیلی و فعالیت فرد متقاضی تطابق داشته باشد. خوب است بدانید برای صدور این ویزا شرایط سنی به اندازه ویزای دانشجویی F ملاک قرار داده نمی شود و عواملی مانند تحصیلات و سابقه ی کار و زمینه فعالیت بیشتر مورد توجه قرار می گیرند. بعلاوه در برخی موارد خاص ممکن است لازم باشد پس از اتمام دوره آموزشی متقاضی برای مدت دو سال به کشورش بازگشته و خدمت کند.

ویزای مهارت M

این ویزا شباهت زیادی با ویزایی دانشجویی F دارد با این تفاوت که ویزای M یک ویزای مربوط به آموزش مهارت های شغلی میباشد و برای افرادی ست که قصد تحصیل در دوره های آموزش مهارت های شغلی دارند. دوره هایی از جمله کلاس های آشپزی، دوره های فنی، مدرسه پرواز، زیبایی-آرایشی، جزو این دسته محسوب میشوند و پذیرش هنرجویان از سوی مراکز تایید شده فنی و حرفه ای صورت میگیرد.

افراد دارای ویزای M مجاز به تکمیل دوره ی حرفه ای خود به صورت تمام وقت و دریافت مدرک یا گواهی اتمام دوره مربوطه می باشند. همچنین می توانند گواهینامه رانندگی دریافت نمایند، حساب بانکی افتتاح کنند، طی 6 ماه اولیه ی دوره ی آموزشی، مدرسه یا محل آموزش خود را تغییر دهند و همچنین مجازند که تحت شرایط خاصی، کار کنند.