گرین کارت سرمایه گذاری EB-5

ویزای EB-5 روشی برای گرفتن کارت سبز برای افراد خارجی که در ایالات متحده سرمایه‌گذاری کنند.

فهرست مطالب:


ویزای EB-5 چیست؟

برنامه EB-5 در سال ١٩٩٠ توسط کنگره ایالات متحده آمریکا ایجاد شد تا اقتصاد ایالات متحده را از طریق ایجاد شغل و سرمایه گذاری سرمایه داران خارجی، رونق ببخشد. از طریق این برنامه، سرمایه گذاران و خانواده ی درجه یک آنها میتوانند گرین کارت دائمی ایالات متحده را دریافت کنند. در حال حاضر، میزان سرمایه گذاری از ٨٠٠،٠٠٠$ (در محدوده ی مناطقی که نرخ بیکاری بیشتری دارند: TEA) تا ۱،۰۵۰،۰۰۰$ میباشد.

*از تاریخ ١٥ مارچ ٢٠٢٢، حداقل مبلغ سرمایه گذاری در محدوده TEA و مناطق روستایی ٨٠٠،٠٠٠$ و در خارج محدوده TEA مبلغ ۱،۰۵۰،۰۰۰$ می باشد. کنگره این مبلغ را به مدت پنج سال، از تاریخ ١٥ مارچ ٢٠٢٢ تایید نموده است.

↑ برو بالا


ما علاوه بر تشکیل پرونده شما برای ویزای EB-5، در انتخاب بهترین پروژه سرمایه گذاری هم راهنمایی های لازم را ارائه میدهیم.

آیا من واجد شرایط دریافت ویزای EB-5 هستم؟

برای اینکه بدانید واجد دریافت سرمایه گذاری EB-5 هستید یا خیر، پرسشنامه زیر را تکمیل کنید. وکلای ما شرایط شما را ارزیابی خواهند کرد.

↑ برو بالا


وکلای ما

دکتر مرجان کسری

خانم دکتر مرجان کسری بنیانگذار و وکیل ارشد دفاتر حقوقی مرجان کسری هستند که به متقاضیان از سراسر جهان مشاوره ی حقوقی ارائه میکنند. ایشان تجربه ی فراوانی در خصوص مسائل خاص خاورمیانه در زمینه ویزاهای E-2 و EB-5 دارند.

دکتر بابک حجت

دکتر بابک حجت مدیر عامل و از شرکای دفتر حقوقی مرجان کسری هستند. ایشان در زمینه ویزای سرمایه گذاری تخصص دارند و از اعضای مبتکر و کاردان تیم ما می باشند.

↑ برو بالا


چرا ما؟

برخلاف سایر دفاتر حقوقی مهاجرت به آمریکا، Lawmaks جهت راحتی مشتریان EB-5، دفاتر خود را در آمریکا، ترکیه و امارات متحده عربی مستقر نموده تا در خاور میانه، آمریکای شمالی و سرتاسر جهان خدمات خود را ارائه نمایند.

وکلای ما به بسیاری از سرمایه گذاران جهت دستیابی به موفقیت در برنامه سرمایه گذاری EB-5 کمک کرده اند.

ما علاوه بر تشکیل پرونده مهاجرتی، به موکلین خود در انتخاب بهترین و مناسب ترین پروژه ی سرمایه گذاری کمک و راهنمایی های لازم را ارائه میدهیم. چه روش مستقیم سرمایه گذاری با مبلغ ۱،۰۵۰،۰۰۰$، چه روش غیر مستقیم با مبلغ ٨٠٠،٠٠٠$. وکلای ما میتوانند درخواست I-526 شما را در اداره مهاجرت ثبت نموده و تمامی فرایند مهاجرتی شما را انجام دهند.

پس از گذشت دوره دو ساله گرین کارت مشروط، وکلای ما میتوانند درخواست I-829 (درخواست دریافت گرین کارت دائمی) را برای شما ثبت نمایند.

↑ برو بالا


مزایای ویزای ای بی ۵

 • عدم نیاز به تحصیلات، تجربه و یا مهارت زبانی خاص.
 • دریافت پاسپورت امریکا.
 • داشتن قسمتی از سرمایه به صورت دلاری در کشور امریکا.
 • بهبود کیفیت زندگی و دسترسی وسیع تر به منابع و امکانات برای تجارت، کار، زندگی و تحصیل.
 • عدم نیاز به اسپانسور مالی برای سرمایه گذار اصلی و همراهان مجاز.
 • سرمایه گذار و همراهان مجاز وی ملزم به حضور مستمر در ایالات متحده نیستند.
 • سرمایه گذار مختار است هریک از ایالاتی که مد نظر دارد را برای اقامت انتخاب کند.
 • سرمایه گذار یا اعضای خانواده وی مجاز به کار و یا تحصیل در ایالات متحده هستند.
 • سرمایه گذار مجاز به مشارکت در هرنوع تجارتی در ایالات متحده میباشد.

↑ برو بالا


مناسب برای:

 • بهترین گزینه برای افرادی که به دنبال سرمایه گذاری و بدست آوردن محیطی مناسب برای زندگی و رشد خانواده خود هستند.
 • صاحبان تجارتی که در خارج از ایالات متحده دارای کسب و کار بوده و به دنبال ظرفیت و توسعه بیشتر در بازار ایالات متحده میباشند. 
 • صاحبان فعلی کسب و کار که به دنبال فرصت و ابزار تجاری بیشتری میباشند.
 • آینده فرزندان: مدارس و دانشگاه های برتر برای پیشرفت بیشتر فرزندانتان.
 • خدمات پزشکی و سلامتی بهتر.
 • افرادی که به دنبال مقاطع تحصیلی بالاتر برای خود یا اعضای خانواده بدون نگرانی در مورد: “پس از فارغ التحصیلی چه اتفاقی برای من خواهد افتاد” هستند. 
 • گزینه های کم خرج تر دانشگاهی (وام یا کمک هزینه) ممکن است برای افراد دارای اقامت دائم میسر باشد. 
 • افرادی که به دنبال فرصت های شغلی بیشتر هستند.
 • افرادی که به دنبال استاندارهای بالاتری برای زندگی هستند.
 • ایده آل برای افرادی که کشور محل اقامتشان دارای معاهده تجارت بین کشوری با ایالات متحده نیست. 
 • ایده آل برای بینش تجاری کارآفرینانی که به دنبال فرصت های بیشتر هستند. 
 • سرمایه گذارانی که به دنبال دریافت حق امتیاز برای اختراعات خود در ایالات متحده و اقامت در آنجا هستند تا از این طریق ناظر رشد اختراع خود باشند. 
 • پزشکانی که در آزمون USLME خود موفق نبوده اند.
 • افرادی که به دنبال خروج از کشور خود بواسطه عدم ثبات در بحران های مالی و یا اجتماعی هستند. 
 • مهاجرانی که کشور فعلیشان برای آنها شرایط اقامت دائم را فراهم نکرده است. 
 • اشخاصی که واجد شرایط برای هیچ نوع ویزایی نمیباشند. 
 • افرادی که خواهان کار در بخش های مالی نظیر بورس اوراق بهادار نیویورک هستند. 

↑ برو بالا


ویزای EB5  مستقیم و غیر مستقیم

برای فرد سرمایه گذار خارجی، دو گزینه ی سرمایه گذاری وجود دارد. در هر دو گزینه، سرمایه گذاری نباید صرفا منفعلانه باشد و سرمایه گذار باید به نوعی در مدیریت بیزنس نقش داشته باشد: مستقیم و غیر مستقیم.

 • EB-5 مستقیم یا شخصی
 • EB-5 غیر مستقیم یا مراکز منطقه ای (RC)

Regional Centers یا همان مراکز منطقه ای، شرکت هایی در ایالات متحده می باشند که مورد تایید “اداره مهاجرت ایالات متحده آمریکا” (USCIS) هستند و میتوانند پروژه های سرمایه گذاری خصوصی در مناطقی با میزان بیکاری بالا (TEA) پیشنهاد دهند.


مستقیم شخصیغیر مستقیم منطقه ای
نوع پروژهپروژه فردی / شخصی سرمایه گذار در مدیریت یا ایجاد خط مشی موثر است.پروژه منطقه ایی تجارت شخصی نمیباشد.
مقدار سرمایه گذاریمبلغ ۱،۰۵۰،۰۰۰$
٨٠٠،٠٠٠$ در صورت سرمایه گذاری در منطقه روستایی با میانگین حداقل %150 نرخ بیکاری ملی
مبلغ ٨٠٠،٠٠٠$* در صورت سرمایه گذاری در ” منطقه روستایی ” با نرخ بیکاری بالاتر نسبت به نرخ ملی و مناطق استخدامی مورد نظر (TEA)
هدفمهاجرت و همچنین  مشارکت مستقیم و فعال سرمایه گذار در تجارت . نرخ بازگشت بستگی به فعالیت ها و فراست کاری سرمایه گذار دارد.مهاجرت سرمایه گذار در فعالیت های روزانه درگیر نیست، نرخ بازگشت پتانسیل تعیین شده توسط مرکز منطقه پایین میباشد.
اشتغال زایی١٠ شغل “مستقیم ” تمام وقت برای کارگران ایالات متحده . مسئولیت اشتغال زایی به طور مستقیم به عهده سرمایه گذار میباشد.١٠ شغل “مستقیم / غیر مستقیم ” برای کارگران ایالات متحده ؛سرمایه گذار در جریان ایجاد شغل نخواهد بود ؛ مسئول اشتغال زایی مرکز منطقه ای میباشد. 
آیا سرمایه گذاری میتواند به شکل هدیه باشد ؟بله بله
مدت ویزااقامت دائم دو ساله مشروط ، پس از آن با در نظر گرفتن مشاغل ایجاد شده سایر استانداردهای لازم (بدون سابقه جنایی ) ، اقامت دائم تعلق خواهد گرفت.اقامت دائم دو ساله مشروط،پس از آن با در نظر گرفتن مشاغل ایجاد شده توسط مرکز منطقه و سایر استانداردهای لازم ( بدون سابقه جنایی )، اقامت دائم تعلق خواهد گرفت.  
تحریم ها، منعیات و موارد خاص کشوربا وکیل خود مشورت نمایید.با وکیل خود مشورت نمایید.
جدول فوق شامل اطلاعات کلی و مشمول تغییر بوده و نمیبایست بعنوان مشاوره حقوقی در نظر گرفته شود. اطلاعات فراهم شده به منزله ایجاد دیگاه کلی نسبت به دامنه کاری میباشد. درصورت اتخاذ تصمیم مبنی بر سرمایه گذاری ، حتما با یک وکیل حرفه ایی در ایلات متحده امریکا مشورت نمایید

اکثر سرمایه گذاران گزینه مراکز منطقه ای (RC) را انتخاب میکنند چرا که مسئولیت مدیریت روزانه فعالیت های پروژه بر عهده این مراکز میباشد. مهمتر از همه آنکه مسئولیت ایجاد حداقل ١٠ شغل به ازای هر سرمایه گذار که دریافت گرین کارت دائمی منوط به آن می باشد، بر عهده این مراکز است. 

بعلاوه یکی از مزایای مهم RC نسبت به EB-5 مستقیم این است که در مراکز منطقه ای، امکان شمارش مشاغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده، برای دستیابی به حداقل ١٠ شغل مورد نظر وجود دارد در حالی که در روش EB-5 مستقیم، سرمایه گذار باید ١٠ شغل “مستقیم” ایجاد کند.

از این رو یکی از دلایلی که بسیاری از سرمایه گذاران، مراکز منطقه ای (RC) را انتخاب میکنند این است که دردسر ایجاد ١٠ شغل مستقیم که یکی از لازمه های سرمایه گذاری مستقیم میباشد را نخواهند داشت.

علت دیگری که سرمایه گذاران، مراکز منطقه ای را به سرمایه گذاری مستقیم ترجیح میدهند، هزینه کمتر آن است که معادل ٨٠٠،٠٠٠$ است. در حالی که مبلغ مورد نیاز برای EB5 مستقیم، ۱،۰۵۰،۰۰۰$ میباشد مگر اینکه پروژه ی شما در محدوده ی TEA (مناطقی با میزان بیکاری بالا) باشد.

پیش از انتخاب مرکز منطقه ای سرمایه گذار می بایست طرح توجیهی و استراتژی بازگشت سرمایه در هنگام خروج از پروژه را به دقت مورد بررسی قرار دهد.

همانطور که پیش از این اشاره شد، سرمایه گذاری منفعلانه در هر دو گزینه EB5  مورد تایید نیست و شخص سرمایه گذار باید در مدیریت بیزنس نقش داشته باشد.

در این راستا باید توجه داشت که اکثر پروژه های مراکز منطقه ای، بنگاه هایی با مسئولیت محدود یا مشارکت محدود هستند. طبق مقررات، اگر سرمایه گذار، یک شریک با مسئولیت محدود باشد و توافق نامه مشارکت محدود حقوق، وظایف و اختیارات متقاضی را طبق قانون سراسری مشارکت محدود (ULPA) اعمال نماید، شخص سرمایه گذار به مقدار کافی در مدیریت بیزنس نقش خواهد داشت.

همین استاندارد در شرکت هایی با مسئولیت محدود (LLC) به کار گرفته میشود. به عنوان یک موضوع عملی و حقوقی، این شرط میتواند توسط یک شریک یا عضو با مسئولیت محدود، بدون الزام حضور شخص سرمایه گذار در مدیریت امور روزانه ی بیزنس محقق شود زیراکه چنین فعالیت هایی توسط شریک عمومی که مدیریت را بر عهده دارد انجام می شود.

بنابراین در عمل، شخص سرمایه گذار در RC در فعالیت های روزانه پروژه حضور نداشته و نیز کنترلی بر فرایند تصمیم گیری  های RC  ندارد. 

با توجه به این موضوع سرمایه گذاران مراکز منطقه ای (RC) همواره تمایل دارند که ریسک شروع بیزنس در یک کشور خارجی را کم کنند. علاوه بر این، فرد سرمایه گذار به تنهایی متحمل تمام ریسک های راه اندازی یک بیزنس نخواهد بود چراکه غالباً چندین سرمایه گذار خارجی و شرکای آمریکایی در پروژه های مراکز منطقه ای سهیم هستند.

سرمایه گذاری EB-5: آینده روشن تر برای فرزندان شما با مدارس و دانشگاه های برتر برای پیشرفت

از طرف دیگر، علت آنکه برخی از سرمایه گذاران ترجیح میدهند که سرمایه گذاری EB-5 مستقیم انجام دهند این است که در روش مراکز منطقه ای، شخص سرمایه گذار بیزنس را اداره نمیکند و کنترلی بر روی تصمیم گیری های پروژه و یا نرخ بازده که ممکن است برای برخی از سرمایه گذاران ملاک مهمی باشد، ندارد.

افراد سرمایه گذار که به سرمایه گذاری مستقیم و راه اندازی بیزنس شخصی خود تمایل دارند باید در این خصوص با وکیل مهاجرت خود مشورت کنند.

↑ برو بالا


الزامات و نکات کلیدی

مبلغ سرمایه گذاری

حداقل میزان سرمایه گذاری مراکز منطقه ای ٨٠٠،٠٠٠$ میباشد. مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری مستقیم، ۱،۰۵۰،۰۰۰$ است مگر آنکه شخص سرمایه گذار ثابت کند که پروژه در مناطق روستایی یا مناطقی با درصد بیکاری ١٥٠% نسبت به نرخ میانگین ملی میباشد.

در این صورت مبلغ سرمایه گذاری ٨٠٠،٠٠٠$ خواهد بود. اکثر پروژه های مراکز منطقه ای (نه تمام آنها) در چنین مناطقی (TEA) واقع شده اند.

TEA مخفف عبارت Targeted Employment Areas می باشد. مهم است بدانید که مبلغ سرمایه گذاری بر اساس موقعیت مکانی پروژه نسبت به این مناطق تعیین میگردد نه نوع پروژه (شخصی یا RC).

منشاء قانونی سرمایه

لازم است مستندات محکم جهت اثبات اینكه متقاضی، مبلغ سرمایه گذاری را از طریق روش های قانونی به دست آورده است ارائه گردد. اگر سرمایه از طریق هدیه حاصل شده است، این مستندات باید برای شخص هدیه دهنده ارائه شوند.

باید بتوانید مستندات لازم در خصوص مبلغ استفاده شده برای سرمایه گذاری را تا ٥ سال قبل از تاریخ سرمایه گذاری به اداره مهاجرت ایالات متحده ارائه دهید، هر چند در بسیاری از موارد، مستنداتی برای بیش از ٥ سال قبل درخواست می شود و سرمایه گذاران باید آمادگی ارائه ی این مدارک را داشته باشند.

بنا بر ماهیت منشاء سرمایه گذاری، مدارک مورد نیاز برای اثبات اینکه فراهم سازی سرمایه از راه قانون بوده است، متفاوت میباشد: مدارکی از قبیل اظهارنامه های مالیاتی، تراکنش های معاملات املاک، معاملات اوراق بهادار، اسناد وراثت، سود سهام، سوابق اشتغال، سوابق بانکی و غیره.

اگر به منظور تکمیل سرمایه گذاری EB-5 خود به فکر گرفتن وام هستید، قبل از ادامه کار با وکیل EB-5 خود مشورت کنید، زیرا USCIS قوانین سختگیرانه ای در مورد استفاده از وام به عنوان مبلغ سرمایه گذاری دارد.

مسیر سرمایه

مسیر سرمایه شما باید قابل ردیابی و مستند باشد. در مسیر سرمایه گذاری باید نشان داده شود که سرمایه چگونه به پروژه منتقل شده است.

به علاوه برخی از کشورها از قبیل چین، ایران و اتیوپی محدودیت هایی در انتقال سرمایه به ایالات متحده دارند و از آنحایی که امکان مداخله چندین واسطه وجود دارد، مدارک لازم برای مسیر طی شده شدیدا پیچیده خواهد بود. از این رو ارزیابی ویژه ای باید توسط وکیل EB-5 شما صورت گیرد تا از خطاهای مربوط به انتقال سرمایه از کشور شما جلوگیری شود.

توجه به این نکته ضروری است که در همه حال سرمایه گذاری باید از طریق شخص سرمایه گذار انجام شود. اگر انتقال سرمایه از حساب شرکت انجام گیرد، حتی اگر شرکت به طور کامل متعلق به فرد سرمایه گذار باشد مورد قبول واقع نخواهد شد.

بسیاری از پرونده های EB-5 به علت نداشتن “منشاء” و “مسیر” مشخص سرمایه، رد می شوند. ازین رو، توصیه میشود در جهت به حداکثر رساندن شانس موفقیت پرونده و تهیه کلیه مدارک مورد نیاز بر اساس استانداردهای USCIS، از وکلایی استفاده شود که در خصوص EB-5 تخصص دارند.

ایجاد شغل

شغل! شغل! و بازهم شغل! ویزای سرمایه گذاری EB-5 یک برنامه مبتنی بر ایجاد اشتغال است به این معنا که ایجاد شغل از سرمایه گذاری شما مهم تر است!

طبق قوانین و مقررات ویزای EB-5، یک سرمایه گذار باید ثابت کند که سرمایه گذاری وی منجر به ایجاد شغل تمام وقت برای ١٠ کارگر ایالت متحده شده است. همانطور که قبلا اشاره شد اگر مراکز منطقه ای را برای سرمایه گذاری انتخاب می کنید، مشاغل مستقیم و غیر مستقیم ایجاد شده، جزو این ١٠ شغل شمارش خواهند شد.

در صورتی که در روش سرمایه گذاری مستقیم EB-5، سرمایه گذار باید ١٠ شغل تمام وقت به صورت مستقیم ایجاد کند.

مراکز منطقه ای از انعطاف پذیری بیشتری برخوردارند و ترکیبی از اشتغال مستقیم وغیرمستقیم ممکن است طبق اصول اقتصادی پذیرفته شده، قابل قبول تلقی شود.

↑ برو بالا


مراحل و زمان بندی

میانگین زمان پردازش هر پرونده، ممکن است به صورت ماهانه تغییر کند و در وبسایت USCIS به روز رسانی می شود. عوامل زیادی بر روی این مدت زمان تاثیر گذارند که برخی از آنها عبارتند از: تعداد متقاضیان در هر سال، کشور محل تولد متقاضی و حجم کار کارکنان دفتر بازرسی بر‌ سرمایه گذاری اداره مهاجرت (IPO).

لطفا توجه داشته باشید که اتباع چینی و اخیرا، اتباع هندی، زمان انتظار طولانی تری را تجربه خواهند کرد. این زمان انتظار برای اتباع چینی بسیار طولانی تر است، با این وجود اتباع هندی نیز از ابتدای سال ٢٠١٩ به بعد زمان انتظار طولانی تری را نسبت به قبل تجربه خواهند کرد. علت این امر  افزایش تعداد متقاضیان این کشورها می باشد.

به یاد داشته باشید در هنگام مشورت با وکیل مهاجرتی خود جهت تشکیل پرونده، مدت زمان واقعی رسیدگی به پرونده مهاجرتی و حصول نتیجه را جویا شوید.  

eb5 visa timing
نمودار فوق شامل اطلاعات کلی است که ممکن است در هر مقطع از زمان تغیری یابد و نباید بعنوان مشاوره حقوقی در نظر گرفته شود. این اطلاعات تنها دیدگاه کلی را ارائه می دهد. بنابراین درصورتیکه تصمیم دارید پروسه مهاجرت از طریق سرمایه گذاری را آغاز کنید، لازم است حتما با یک وکیل مجرب امریکا مشورت نمایید.

↑ برو بالا


سوالات متداول ویزای سرمایه گذاری امریکا: EB-5

ویزای EB5 چیست؟

ویزای ای‌بی-۵ راهی برای گرفتن گرین کارت آمریکا از طریق سرمایه گذاری است. اعطای ویزای سرمایه گذاری EB5 یکی از قوانین مصوب مجلس آمریکاست که در سال ۱۹۹۰ تصویب و در سال ۱۹۹۲ اجرائی شد.طبق این قانون، افراد با سرمایه گذاری حدود یک میلیون دلار میتوانند گرین کارت آمریکا را بگیرند و پس از ۵ سال هم شهروند آمریکا شوند.

واجدین شرایط ویزای EB-5 چه کسانی هستند؟

افرادی که علاوه بر مبلغ مورد نیاز برای سرمایه گذاری، دارایی منقول و غیر منقول چشمگیری داشته باشند و بتوانند منشا سرمایه را به صورت مستند نشان دهند. بطور کلی باید در یک شرکت تجاری در آمریکا سرمایه گذاری کنید و برای حداقل ده آمریکایی شغل تمام وقت ایجاد کنید.

چقدر سرمایه لازم است؟

دو نوع سرمایه گذاری وجود دارد: یکی سرمایه گذاری ۸۰۰ هزار دلاری (حداقل) که ویژه مناطقی است که نرخ بیکاری در آن بالا باشد. دوم سرمایه گذاری ۱ میلیون و ۵۰ هزار دلاری (حداقل) که برای سایر مناطق است. ارقام به دلار آمریکاست. اما سرمایه گذاریهای با هم فرق دارند. مستقیم و غیر مستقیم.

چه نوع پروژه هایی وجود دارد؟

پروژه ها براساس مکان و نوع پروژه، به سه نوع کلی تقسیم بندی میشوند:

یک: حدود ۷۰٪ پروژه ها شامل پروژه هایی میشود که در شهرهای بزرگ (Metropolitan Cities) هستند مثل پروژه های ساخت بیمارستان یا هتل و غیره.

دو: حدود ۲۰٪ هم شامل پروژه هایی میشود که خارج از شهر و مناطق روستایی (Rural Areas) قرار دارند.

سه: حدود ۱۰٪ از پروژه ها مربوط به پروژه های زیرساختی یا ضروری و یا مناطق با نرخ بیکاری بالا میشود که به آنها پروژه های خاص و جدا یا Set-Asides میگویند.

مراحل اقدام برای EB-5 چیست؟
 • انتخاب وکیل
 • انتخاب پروژه
 • تنظیم قرارداد با پروژه و انتقال همه سرمایه یا بخشی از آن به پروژه
 • تشکیل پرونده در اداره مهاجرت
 • بررسی پرونده توسط اداره مهاجرت و درخواست برای ارائه مدارک و مستندات بیشتر در صورت لزوم
 • تایید از طرف اداره مهاجرت
 • مصاحبه در سفارت
 • صدور ویزا در پاسپورت
 • ورود به امریکا وانجام مراحل اداری
 • دریافت گرین کارت موقت دو ساله
از کجا مناطق هدف را پیدا کنم؟

این مناطق را دولت آمریکا تعیین و اعلام میکند که بر اساس نرخ بیکاری است و آن هم توسط اداره آمار اعلام میشود. اما این مناطق مدام در حال تغییر هستند چون نرخ بیکاری در مناطق مختلف تغییر میکند. ما میتوانیم به شما کمک کنیم تا برای سرمایه گذاری خود، منطقه هدف را در همان شهر یا ایالت مورد نظرتان پیدا کنید. بیشتر درباره مناطق هدف

آیا شامل خانواده فرد سرمایه گذار هم می شود؟

بله. به تمام افراد خانواده به صورت مستقل گرین کارت تعلق می گیرد و آنها اجازه قانونی برای کار و تحصیل خواهند داشت. تمام افراد خانواده یعنی: یک همسر و فرزندان زیر ٢١ سال که ازدواج نکرده اند و تحت تکفل والدین خود می باشند.

آیا ویزای EB-5 به گرین کارت تبدیل می شود؟

بله. EB-5 جزئی از ویزاهای مهاجرتی امریکا میباشد و از بدو ورود به امریکا گرین کارت صادر می شود.

کل پروسه EB-5 چقدر طول می کشد؟

در شرایط کنونی این پروسه از روز تشکیل پرونده در اداره مهاجرت تا دریافت گرین کارت بطور متوسط برای سرمایه گذاری های RC، از دو الی سه سال (بستگی به پروژه دارد) و برای سرمایه گذاری های مستقیم از ٢ الی ٣ سال به طول می انجامد. توجه داشته باشید از آنجا که عواملی مانند حجم پرونده های در حال بررسی توسط اداره مهاجرت، و مدت زمان لازم برای بررسی پرونده و یا Security Check متغیر می باشند، مدت زمان ذکر شده نیز تقریبی و متغیر است.

رسیدگی خارج از نوبت چه شرایطی دارد؟

رسیدگی خارج از نوبت فقط شامل پروژه های مناطق خارج شهری (Rural) و پروژه های خاص (Set-Asides) میشود. در حالی که تأیید پرونده سرمایه گذاری (Approval) حدود ۲/۵ تا ۳ سال طول میکشد اما در وضعیت رسیدگی خارج از نوبت، ممکن است ۱ سال طول بکشد.

میزان سود این سرمایه گذاری چقدر میباشد و نحوه پرداخت آن چگونه است؟

میزان سود سرمایه کاملا به قراردادهای تنظیم شده از طرف پروژه بستگی دارد ولی در پروژه هایی که سابقه موفقیت و اعتبار آنها به صورت مستند در دسترس می باشد، این میزان بسیار جزئی خواهد بود. این سود به صورت فصلی، شش ماهه و یک ساله می باشد یا در زمان بازگشت سرمایه گذاری محاسبه و پرداخت خواهد شد.

آیا مبلغ سرمایه گذاری قابل بازگشت است؟ نحوه بازگشت آن به چه شکل خواهد بود؟

مبلغ سرمایه گذاری طبق قوانین تعیین شده باید بازگردانده شود و پروژه های با سابقه و معتبر پس از گذشت ٥ تا ٧ سال از زمان سرمایه گذاری اقدام به بازگشت آن خواهند کرد.هنگامی که پروژه اعلام آمادگی به بازگشت سرمایه گذاری می کند، مبلغ قابل باز پرداخت فقط به خود سرمایه گذار یا به کسی از طرف ایشان که وکالت نامه قانونی داشته باشد، به بانک مبدا سرمایه گذاری یا حسابی که سرمایه گذار تعیین می کند بازگردانده خواهد شد .

آیا من به عنوان سرمایه گذار، مسئول ایجاد شغل هستم؟

فقط در صورتیکه سرمایه گذاری شما از نوع مستقیم یا شخصی باشد. در غیر این صورت، مسئولیت ایجاد شغل (مستقیم و/یا غیر مستقیم) برای مدت حداقل ٥ سال تا زمان بازگشت سرمایه به سرمایه گذاران، بر عهده پروژه می باشد.

آیا تضمینی برای بازگشت سرمایه وجود دارد؟

طبق قوانین تعیین شده از طرف اداره مهاجرت، سرمایه گذاری باید در ریسک باشد. وجود ریسک در همه سرمایه گذاری هایی که با ایجاد شغل همراه هستند اجتناب ناپذیر است. با این حال از طریق انتخاب یک پروژه با سابقه و معتبر می توان میزان این ریسک را به حداقل رساند و بهترین تضمین، انتخاب پروژه ای با ثبات از لحاظ سرمایه گذاری، وکیلی با تجربه در هنگام عقد قرارداد و استفاده از شرکت هایی است که می توانند تجزیه و تحلیل دقیق مالی روی این پروژه ها انجام دهند.  (Financial Brokers)

با توجه به اینکه سرمایه از کنترل فرد سرمایه گذار خارج می شود، چطور می توان از صحت سرمایه گذاری اطمینان حاصل کرد؟

تمام مراحل انتقال سرمایه به پروژه می بایست تحت نظارت وکیل باشد. و پروژه پس از ارسال قرارداد تنظیم شده و امضاء طرفین (سرمایه گذار و پروژه) با ارائه شماره حساب خود که در قرارداد ذکر گردیده، به سرمایه گذار اطلاعات کافی برای انتقال سرمایه به پروژه را می دهد.

سرمایه گذار می تواند از پروژه درخواست نماید که وی را به صورت مکتوب از دریافت مبلغ سرمایه گذاری شده مطلع گرداند. همچنین وکیل سرمایه گذار با نظارت بر این روند و بررسی اسناد ارائه شده از سمت پروژه و موکل خود، صحت و سقم مراحل فوق را تایید خواهد نمود

چنانچه پس از بررسی پرونده دراداره مهاجرت، یا پس از انجام مصاحبه، ویزای EB-5 به فرد سرمایه گذار داده نشود، سرمایه او چه خواهد شد؟

این امر کاملا به قرارداد منعقد شده بین پروژه و فرد سرمایه گذار بستگی دارد. در پروژه های با سابقه و معتبر، چنانچه در مرحله اول بررسی پرونده در اداره مهاجرت (I-526) نتیجه مورد نظر حاصل نگردد و درخواست وی در اداره مهاجرت پذیرفته نشود، پروژه می بایست بطور متوسط تا ٩٠ روز مبلغ سرمایه گذاری را به سرمایه گذار عودت دهد.

اما اگر این اتقاق (عدم پذیرش درخواست ویزا) در مرحله سفارت و پس از مصاحبه اتفاق بیفتد بطور معمول مبلغ سرمایه گذاری شده تا انتهای زمان تعیین شده در قرارداد، در پروژه باقی خواهد ماند. و سرمایه همزمان با بازگشت سرمایه دیگر افراد سرمایه گذار بازگردانده خواهد شد.

مشکلات معمول پروسه EB-5 چیست؟

برای متقاضیان مختلف، مشکلات مختلفی ممکن است در روند پرونده اتفاق بیفتد. اما معمول ترین آنها برای سرمایه گذاران (ایرانی) به این ترتیب می باشد:

 • منشاء و نحوه انتقال سرمایه به پروژه.
 • پروژه نتواند در مدت زمان تعیین شده به تعهدات خود عمل نماید.
 • عدم صحت اطلاعات ارائه شده از سوی سرمایه گذار به اداره مهاجرت و مغایرت با درخواست ویزاهای گذشته ایشان (درصورت وجود).
 • نقص در تشکیل پرونده، ارسال پرونده ناقص، عدم ارائه مدارک و مستندات لازم و کافی دال بر توان مالی سرمایه گذار، سوء پیشینه و غیره.
آیا مبلغ سرمایه گذاری برای کل خانواده است یا اینکه به ازای هر فرد می بایست پرداخت شود؟

یک سرمایه گذاری برای افراد یک خانواده کافی است. تعریف یک خانواده برای ویزاهای مهاجرتی و غیر مهاجرتی: یک همسر و فرزندان زیر ٢١ سال که ازدواج نکرده اند و تحت تکفل والدین خود می باشند.

آیا محدودیتی برای محل سکونت و کار یا تحصیل در امریکا وجود دارد؟

خیر. هیچ گونه محدودیتی در محل سکونت، تحصیل و یا کار برای فرد سرمایه گذار و خانواده ایشان وجود ندارد. فرد سرمایه گذار و خانواده ایشان می توانند در هر کجا که بخواهند شرکت یا کمپانی تاسیس کنند و از تمام مزایایی که یک شهروند امریکایی برخوردار است بهره مند شوند.

آیا فرد سرمایه گذار یا خانواده او می توانند در پروژه مورد نظر کار کنند یا شراکت داشته باشند؟

خیر. سرمایه گذار بیشتر نقش بانک را در سرمایه گذاری ایفا می کند. به عبارت دیگر سرمایه خود را به صورت وام در اختیار پروژه قرار می دهد. در نتیجه، از طرف پروژه هیچگونه شغل یا شراکتی برای فرد وام دهنده (سرمایه گذار) در نظر گرفته نخواهد شد.

نقش وکیل متخصص و با تجربه در زمینه EB-5 چیست ؟

نقش وکیل باتجربه در روند پرونده های مهاجرتی پیچیده ای مانند EB-5 که از عوامل مختلفی تاثیر می پذیرد، بسیار مهم وکلیدی است. برخی از عوامل تاثیر گذار بر پرونده های EB-5 عبارتند از:

 • جمع آوری و ارائه مدارک لازم و کافی دال بر صحت و سلامت منشاء سرمایه گذاری
 • تطابق پروژه ها در قالب ها ی تعیین شده از طرف اداره مهاجرت
 • دریافت شرح کامل از گذشته پروژه بر اساس اطلاعات موجود از طرف سازمان ها و نهاد های دولتی
 • جلوگیری از اشتباهاتی مانند عدم توجه به سن فرزندان در هنگام تشکیل پرونده
 • راهنمایی و انجام تغییرات لازم در پرونده با توجه به شرایط و مشکلاتی که در حین پروسه یا در آینده نزدیک اتفاق می افتد، مانند تغییر در مسائل خانوادگی و ازدواج، شرایط مالی و کاری و بسیاری موارد دیگر.
آیا می توان پس از دریافت گرین کارت ، و دریافت سرمایه ، آن را در پروژه دیگری سرمایه گذاری کرد؟

پس از بازگشت سرمایه از طرف پروژه، سرمایه گذار می تواند از سرمایه خود در هر سرمایه گذاری قانونی دیکر، حساب پس انداز خود، سهام و اوراق بهادار استفاده نماید.

آیا به سرمایه گذاری من مالیات تعلق می گیرد؟

به صورت معمول و قانونی، فرد سرمایه گذار می بایست پیش از انتقال سرمایه خود به پروژه، مالیات آن را پرداخت کرده باشد. یا طبق قوانین کشور مبداء سرمایه، به صورت قانونی از پرداخت مالیات برای سرمایه مورد نظر معاف شده باشد .

آیا پس از ورود به امریکا و دریافت گرین کارت، درآمد حاصل از منابع مالی دیگر در خارج از امریکا، مشمول پرداخت مالیات بر در آمد خواهد شد؟

برای دریافت پاسخ این سوال لازم است با یک وکیل مالیات یا حسابدار با تجربه در امریکا که با قوانین و شرایط داخل امریکا و قوانین مالیات بین المللی (WWT) آشنایی کافی داشته باشد مشورت نمایید.

↑ برو بالا


آخرین پرونده های تاييد شده موكلین ما

برای دریافت مشاوره تخصصی با خانم دکتر مرجان کسری یا آقای دکتر بابک حجت در خصوص گرین کارت آمریکا از طریق سرمایه گذاری، با دفاتر ما در دوبی، امریکا یا تهران تماس بگیرید.