ویزای دانشجوئی آمریکا

ویزای دانشجویی یکی از انواع ویزاهای غیر مهاجرتی (موقتی) میباشد.
این گونه ویزا تا زمانی قابل استفاده میباشد که دانشجوی متقاضی در دانشگاهی که وارد شده ، مراحل تحصیلی خود را ادامه دهد. به محض خروج از دانشگاه ویا اخراج از دانشگاه این ویزا پس از مدت 90 روز باطل شده و دارنده ویزا باید خاک امریکا را ترک یا اقدام به گرفتن نوع دیگری از ویزا بکند.

ویزای دانشجویی برای آن دسته از افرادی است که میخواهند در کشور امریکا مشغول به تحصیل دانشگاهی شوند یا خواهان فراگیری زبان انگلیسی هستند .مهمترین شرط گرفتن این ویزا برای فارغ التحصیلان دبیرستان(دیپلمه) :

نکته قابل توجه: دانشگاه منتخب فرد متقاضی می بایست قابلیت صدور فرم مخصوص اداره مهاجرت را داشته باشد. این قابلیت برای تمام دانشگاه های امریکا وجود ندارد و دانشگاه بایستی به اداره مهاجرت فاکتور های خاصی را ارائه دهد تا اداره مهاجرت امریکا انها را به عنوان یکی از دانشگاه های پذیرنده دانشجوی خارجی تائید کند.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای دریافت ویزای دانشجویی(این مدارک الزامی است):

1. پاسپورت معتبرو شناسنامه و کارت ملی معتبر همراه با ترجمه انها.
2.نشان دادن مدارک و ریز نمرات دوران دبیرستان و دیپلم(همراه با ترجمه و تائید رسمی)
3.مقدار کافی پول حداقل برای مدت یکسال مخارج زندگی در امریکا و هزینه های تحصیلی(متقاضیان میتوانند از بستگان یا دوستان مقیم شان در امریکا استفاده کنند در صورتی که فرد مورد نظر در امد کافی برای ساپورت مالی فرد متقاضی را نشان دهد)
4. موافقت موسسه علمی (دانشگاه و یا کالج) با ورود فرد متقاضی.
5.حداقل زمان فرستادن مدارک به دانشگاه 90 روز قبل از شروع اولین کلاس درسی میباشد.

متاهلین

دانشجویانی متاهلین و متاهلین با فرزند باید نوع دیگری از ویزا را برای همراهانشان تقاضا کنند. (عموما در صورت تائید ویزای دانشجویی برای فرد متقاضی ویزا همراهان به راحتی صادر می شود.)
ویزای صادر شده برای همسر و فرزندان هیچ گونه ارزشی به غیر از بودن در خاک امریکا ندارد(اجازه کار و تحصیل به اینگونه ویزا داده نمیشود.)

امار تعداد ویزا های صادر شده تا اخر سال 2010:

تعداد کل متقا ضیان ,تعداد ویزای صادر شده,تعداد ویزای برگشت خورده,کنسل شده(خود دانشجو)
ویزای دانشجویی,540200,385210,990154,69920
ویزای دانشجویی(همسر وفرزندان),37054,25220,11384,8171
ویزای دانشجویی( کانادا ومکزیک),1025,887,138,97
شرایط گرفتن کاربرای دارندگان ویزای دانشجویی:

تمام دارندگان ویزای دانشجویی میتوانند حداکثر 20 ساعت در هفته در دانشگاهی که تحصیل می کنند کار کنند(در صورت وجود کار) ولی اداره مهاجرت امریکا ویزای دانشجویی را به هیچ وجه به عنوان ویزای فول تایم کاری صادر نمی کند.

تبصره:اداره مهاجرت امریکا تقاضای دانشجویان که رشته های( مهندسی . تکنولوژیک. ریاضی . زیست شناسی . پزشکی …….) برای کار کردن در راستای رشته تحصیلیشان برسی میکند و اگر این سازمان پس از دریافت تمام مدارک مورد نیاز به نتیجه برسد که کار انتخاب شده در راستای تکمیل و ارتقاء فنی رشته تحصیلی دانشجو می باشد آنرا تائید میکند.

اگر کار تائید شده برای تکمیل علمی وفنی وحرفه ای رشته تخصصی دانشجو باشد دانشجو میتوان به مدت 14 ماه به کار خود ادامه دهد.
برای دانشجویان رشته های ریاضی . مهندسی . تکنولوژی و علوم این زمان کاری را تا مدت 29 ماه قابل تمدید است.

دانشجو حداکثر 90 روز پس از پایان تحصیلات یا کار خود (در راستای رشته تحصیلی) باید اقدام به تغییر وضعیت ویزای خود نموده و یا از خاک امریکا خارج شود.

پرداخت مالیات:

این نوع ویزا از دسته ویزا هایی است که دارنده آن از پرداخت مالیات معاف میباشد ولی ممکن است از بعضی مخارج فدرال یا استانی یا شهری معاف نباشد.

عموما قانون مالیاتی آمریکا به افرادی تعلق میگیرد که دارای ویزای دائمی ، گرین کارت و سیتیزن هستند و افرادی که با ویزای موقتی وارد امریکا میشوند و کمتر از مدت 5 سال ویزای آنها اعتبار دارد تعلق نمی گیرد.
اما بهترین راه برای جلوگیری از هر گونه مشکل مالیتی پر کردن فرم های مالیاتی ویژه برای دانشجویان پیشنهاد می شود.