اعتراض قانونی 21 ایالت به برنامه حقوق بشر رئیس‌جمهور بایدن  

برنامه حقوق بشر رئیس‌جمهور جو بایدن که او در ابتدای امسال اعلام شد، در دادگاه‌های فدرال مورد بحث حقوقی قرار می‌گیرد. عده ای به قانونی بودن این برنامه اعتراض دارند و قصد مشاجره برای این موضوع در دادگاه را دارند. این برنامه ابتدا در پاییز ۲۰۲۲ به منظور کمک به پناهندگان ونزوئلا معرفی شد، اما در ژانویه ۲۰۲۳ برای مشمولیت کوبا، هائیتی و نیکاراگوئه به علت شرایط سیاسی و محیطی ناپایدار در آن مناطق گسترش یافت. 

این برنامه با مقاومت قابل توجهی از ۲۱ ایالت که متمایل به حزب جمهوریخواه هستند، مواجه شده است. این ایالت‌ها درخواستی علیه دولت فدرال ثبت کرده اند و ادعا می‌کنند که این برنامه “غیرقانونی” است و رئیس‌جمهور بایدن یک برنامه ویزای جدید را بدون تصویب قانونی مجلس ایجاد کرده است. 

طبق این برنامه تا ۳۰٬۰۰۰ نفر از کشورهای مذکور می‌توانند به دلایل انسانی اورژانسی یا منافع عمومی مهم به ایالات متحده وارد شوند. مشمولین این برنامه به شرط داشتن حامی مالی و پس از بررسی سوابق، مجاز به اقامت حداکثر دو سال در ایالات متحده خواهند بود.  

هرچند که در حال حاضر انجمن‌های حمایت از حقوق مهاجران از این برنامه دفاع می‌کنند، اما دعوای ایالت‌های جمهوریخواه به طور خاص به استفاده از برنامه ی حقوق بشر برای مهاجران کوبا، هائیتی، نیکاراگوئه و ونزوئلا اعتراض دارد. جالب توجه تر این است که این دعوا هیچ اعتراضی در مورد استفاده از برنامه برای ورود ده‌ها هزار مهاجر از اوکراین در زمان حمله روسیه ندارد. 

همانطور که دعوای حقوقی ادامه دارد، نتیجه این پرونده تأثیرات گسترده‌ای بر آینده برنامه حقوق بشر و افرادی که از این برنامه استفاده می کنند، خواهد داشت. 

لطفاً توجه داشته باشید: 

محتوای وب‌سایت ما صرفاً به منظور اهداف آموزشی است و به منزله ی  مشاوره ی حقوقی یا ایجاد رابطه وکیل-موکل نمی باشد. 

مشاوره ی حقوقی در زمینه ی سوالات خاص، می بایست پس از ایجاد تعهد رسمی (یعنی انعقاد قرارداد با وکیل مهاجرت) دریافت گردد.