مناطق دیدنی امریکا

کشور ایالات متحده امریکا که در آمریکای شمالی قرار دارد، یکی از بزرگترین کشورهای جهان است که از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام کشیده شده است. آلاسکای بکر و دور افتاده که از مجاورت ایالات متحده و کانادا منشعب شده است و مجمع الجزایر آتشفشانی هاوایی به ترتیب چهل و نهمین و پنجاهمین ایالت ها را تشکیل میدهند.

ایالات متحده امریکا با داشتن مناظری شگفت انگیز، دارای برخی از زیباترین و مشهورترین پارک های ملی روی زمین مثل  “یلواستون” و “یوسیمیتی” نیز میباشد. همچنین مناظر طبیعی نمادین از جمله “گرند کنیون” ، “آبشار نیاگارا” و “دره مانیومنت” در این کشور هستند.

این کشور با سواحل چشم نواز در خط ساحلی تماشایی آن، رشته کوه های پرشکوه مثل کوه های “راکی” و “سیرا نوادا” که در سرتاسر ایالات های آن کشیده شده اند و مناطق حیرت انگیز در اطراف گریت لیکز (Great Lakes) و گریت پلینز (Great Plains)، مناطقی بس شگفت انگیر برای گشت و گذار دارد. تازه هنوز به شهر هایی نظیر لس آنجلس، سان فرانسیسکو و نیویورک که در جهان بینظیرند اشاره ای نکرده ایم!

نیو انگلند

نیوانگلند (New England) یکی از قدیمی ترین بخش های مسکونی کشور است و ایالت های کوچک اما چشم نوازی همچون کنتیکت، مین، ماساچوست، نیوهمپشایر، رود آیلند و ورمانت را در خود جای داده است. در حین سفر و گشت و گذار، به بسیاری از مکان های تاریخی و فرهنگی برخورد خواهید کرد. خصوصا در فصل برگ ریزان چشم انداز های بسیار زیبایی را مشاهده خواهید نمود.

داخل این ایالات عمدتا از روستا های زیبا و حومه شهرها و دهکده های فریبنده ای تشکیل شده است، و خط ساحلی تماشایی نیو انگلند جایی است که سواحل زیبا و مسیر های پیاده روی فوق العاده و شهر های پر هیاهویی را خواهید یافت. بوستون بزرگترین و مهم ترین منطقه ی شهر است.

هر ایالت جذابیت ها، حس و حال و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد. افراد برای لذت بردن از فصل پاییز عازم ورمانت (Vermont) میشوند و در فصل تابستان به پراویدنس (Providence) یا رود آیلند (Rohde Island) سفر میکنند. کسانی که به انقلاب آمریکا علاقه مند هستند به ماساچوست (Massachusetts) میروند و یا تعطیلات خود را در دماغه کاد (Cape Code) میگذرانند. با وجود این مناطق دیدنی جذاب و تماشایی در نیو انگلند، عجیب نیست که این ایالت جزو محبوب ترین بخش های آمریکا بین توریست ها شده است.

ایالت های میانه ساحل اقیانوس اطلس (Mid Atlantic)

از اقیانوس اطلس تا مرز کانادا، دریاچه ی ایری و دریاچه انتاریو، بخش شگفت انگیزی از ایالات متحده است که مملوء از مناطق دیدنی میباشند. ایالت های میانه ی سواحل اقیانوس اطلس، به جز شهر های نمادین مثل نیویورک و واشنگتن دی سی، قطعا مناطق زیبای بیشتری برای ارائه دارد.

با وجودی که محور اصلی ایالت های میانه ساحل اقیانوس اطلس، شهر های وسیع و بزرگ آن است، زیبایی های طبیعی باور نکردنی ای نیز دارد که آبشار نیاگارا جزو مهم ترین آنها است. رشته کوه های بیشمار ادیراندک(Adirondacks)  و پوکونوس (Poconos) امکان انجام فعالیت های زیادی در فضای باز، همچون پیاده روی، کوه نوردی و اسکی کردن را ایجاد میکنند.

بخش های میانه ی سواحل اقیانوس اطلس، بخش اصلی سواحل شرقی میباشند که دارای ترکیب فوق العاده ای از زندگی شهری و طبیعت است. در حالی که برخی به سختی میتوانند خود را از محیط هیجان انگیز نیویورک جدا کنند، شهر هایی همچون بالتیمور (Baltimore)، بوفالو (Buffalo) و فیلادلفیا (Philadelphia) ارزش بازدید و گردش دارند و آتلانتیک سیتی (Atlantic City) که به لاس وگاس شرق معروف است، گزینه های زیادی برای سرگرمی و تفریح ارائه میدهد.

جنوب

جنوب که فرهنگ و ویژگی های خاص خود را دارد، بیش از آنکه یک منطقه جغرافیایی باشد، یک منطقه فرهنگیست. بنابراین ایالت های تگزاس و فلوریدا جزو ایالت هایی که جنوب شرقی آمریکا را تشکیل میدهند، محسوب نمی شوند.

جنوب به علت مهمان نوازی مردم، رونق موسیقی جاز و گویش خاص افراد، گزینه لذت بخشی برای مسافرت است. شهر های ممفیس (Memphis)، نشویل(Nashville) و نیواورلئان (New Orleans) برای صحنه های موسیقی فوق العاده شان در جهان مشهورند. نیواورلئان مرکز برگزاری جشن های ماردی گرا(Mardi Gras) – یکی از جشن های سنتی سالیانه- میباشد.

با وجودی که گشت و گذار در شهر های این منطقه بسیار جذاب است، طبیعت آن نیز به همان اندازه زیبا و دل فریب است. رشته کوه های Great Smoky، می سی سی پی دلتا و مسیر پیاده روی Appalachian که سرتاسر منطقه کشیده شده است، بخش هایی هستند که در میان افراد محلی و توریست ها بسیار محبوبند.

علاوه بر این، افراد زیادی به Deep South سفر میکنند تا از خلیج های کوچک مردابی و مزارع گسترده ی آن دیدن کنند و در مورد جنگ داخلی آمریکا، جنبش حقوق مدنی سیاهپوستان و تاریخ غم انگیز برده داری و نیز بسیاری از وقایع مهم تاریخی که در این بخش از آمریکا اتفاق افتاده است بیشتر بدانند.

فلوریدا

با وجود خلیج مکزیک در یک سو و اقیانوس اطلس در سوی دیگر، تعجبی ندارد که بخش اعظم شبه جزیره فلوریدا را سواحل زیبا و خط ساحلی های تماشایی تشکیل داده است و به آن لقب “ایالت آفتاب” داده شده است.

فلوریدا به خاطر داشتن آب و هوای گرم و مجذوب کننده، آب های درخشان، وفور پارک های تفریحی که در جهان شناخته شده اند و شهرهای تماشایی کنار دریا جزو بهترین گزینه ها برای گذراندن تعطیلات است. فورت لادردیل (Fort Lauderdale)، میامی (Miami) و اورلاندو (Orlando) بازدید کنندگان بسیاری را جذب میکنند که میتوانند از تمام سرگرمی های موجود لذت ببرند.

فلوریدا به غیر از مکان های تفریحی و سواحل زیبای شنی، پر از زیبایی های چشم نواز طبیعی است. خلیج کوچک Biscayne و پارک ملی Everglades و مجمع الجزایر مرجانی Florida Keys که تا منطقه کارائیب کشیده شده است، فوق العاده و تماشایی هستند.

ایالت های غرب میانه آمریکا

با داشتن مناطق روستایی و مزارعی زیبا و همچنین Great Lakes در شمال آن، از این بخش غالبا به عنوان “قلب آمریکا” یاد میشود.  بخش زیادی از کشاورزی، صنعت و تولیدات کشور در شهر ها و حومه ی شهر های این منطقه انجام میشود.

بیشتر شهر های بزرگ آن مثل شیکاگو، کلیولند و دیترویت درسواحل دریاچه های درخشان Great واقع شده اند – که امکان انجام ورزش های آبی و سفر های دریایی فوق العاده ای را فراهم میکنند- رودهای بزرگ می سی سی پی و اوهایو نیز مکان های دیدنی زیادی را دارند از جمله میناپولیس  و شهر سینسیناتی.

در اطراف آبراه های فراوان این منطقه ، مناظر طبیعی فوق العاده زیبایی وجود دارد که میتوانید در آنها غوطه ور شوید. دیدن طبیعت رام نشده ی آب های Boundary، تپه های شنی و سواحل در پارک ملی Indiana Dunes  و شهر  rolling hills و دریاچه های درخشان Ozarks را نباید از دست داد!

تگزاس

دالاس

تگزاس به علت وسعت عظیم و ویژگی های متمایز و میراث فرهنگی غنی آن، بخش مهیجی برای سیاحت است. بسیاری از افراد در این ایالت ادعا میکنند که قبل ازآنکه آمریکایی باشند، تگزاسی هستند چرا که نسبت به این مکان روحیه ی بسیار مستقلی دارند. مردم تگزاس به سخاوت فراوان مشهورند و بسیار مهمان نواز و خونگرم اند. این موضوع به علاوه ی مناظر زیبای طبیعی، سبب میشود که بازدید از شهر هایی مثل دالاس، هیوستون و سن آنتونیو به تجربه ای به یاد ماندنی تبدیل شود.  تگزاس به علت گستردگی و پهناور بودن، دارای مناظر متنوعی از دشت های بزرگ و فلات هایی است که در اطراف تپه های Rolling، دریاچه ها و جنگل های درخت کاج هستند. همچنین کوه های زیبا، بیابان ها و تنگه هایی نیز در پارک ملی Big Bend وجود دارد.

جنوب غرب

جنوب غرب آمریکا از شهرهایی از قبیل آریزونا، نوادا، نیو مکزیکو و یوتا تشکیل شده است و یکی از بخش های شگفت انگیز کشور برای بازدید است. در این منطقه است که میتوانید از مناظر شگفت انگیز دره گرند کنیون (Grand Canyon)، پارک ملی طاق ها (Arched National Park) و دره ی یاد بود (Monument Valley) لذت ببرید.

به این ترتیب این بخش یکی از محبوب ترین بخش های ایالات متحده برای دوستداران طبیعت و علاقه مندان به گردش در فضای باز میباشد و فعالیت های از قبیل سوارکاری، کوه نوردی، پیاده روی و چادر زدن تنها گوشه ای از سرگرمی های دلخواه در این منطقه هستند.

شهر یوتا به تنهایی دارای 5 پارک ملی بسیار بزرگ میباشد که میتوانید از بازدید آنها لذت ببرید. اگر در اطراف منطقه سفر کنید، نمیتوانید از سر زدن به پارک ملی برایس کنیون (Bryce Canyon)، پارک ملی کنیون لندز(Canyonlands) و پارک زیون (Zion) چشم پوشی کنید.

با وجودی که غالبا افراد برای بازدید از مناظر خارق العاده ی این منطقه مثل بیابان های گسترده، پرتگاه های مهیج، کوه ها، دره ها و جلگه ها به آن سفر میکنند، جنوب غرب شهرهای خیره کننده ای نیز دارد که میتوانید از آنها دیدن کنید. سین سیتی –لاس وگاس- یکی از محبوب ترین آنهاست.

به غیر از کازینو های بیشمار و سرگرمی های زندگی شبانه در وگاس، شهرهای فینیکس و شهر سالت لیک سیتی نیز رای سیاحت بسیار هیجان انگیز هستند.

کالیفرنیا  

ایالت طلایی کالیفرنیا  که با وجود شهرهای پر زرق و برقی همچون لس آنجلس، سان فرانسیسکو و هالیوود، می درخشد. کالیفرنیا سرگرمی های مختلفی برای ارائه دارد، و یکی از متنوع ترین ایالت های آمریکا است.

سواحل بسیار زیبا که باعث میشود نفس در سینه تان حبس شود و صخره های سنگی شهر ساحلی بیگ سور (Big Sur) که در مرز خط ساحلی اقیانوس آرام قرار دارد و رشته کوه های ناهموار نوادا (Sierra Nevada) و صحرای خشک دره ی مرگ (Death Valley) مرز های درونی سرزمین را مشخص میکنند. کالیفرنیا مناظر خیره کننده ای را به رخ میکشد و دارای پارک های ملی متنوعی از جمله پارک طبیعی”جاشوا تری” (Joshua Tree)، رد وود (Red Wood) و پارک یوسیمیتی (Yosemite) میباشد. در نتیجه امکان انجام فعالیت های بسیاری در فضای باز از جمله دوچرخه سواری کوهستان، پیاده روی و چادر زدن وجود دارد که بسیار محبوبند. بازدید از کالیفرنیا، بدون سر زدن به هالیوود در لس آنجلس و یا دیدن پل گلدن گیت و آلکاتراز در سان فرانسیسکو تکمیل نمیشود، شهر هایی همچون سانتا باربارا (Santa Barbara) و سن دیگو (San Diego) نیزبسیار دیدنی هستند. دره ی ناپا (Napa Valley) را فراموش نکنید، جایی با باغ های انگور حاصلخیز و کارخانه های شراب سازی ای که برخی از معروف ترین شراب های جهان را تولید میکنند.

شمال غربی اقیانوس آرام

سیاتل

شمال غربی اقیانوس آرام، با داشتن مناظر خارق العاده از کوه ها، زمین های پوشیده شده از جنگل و خط ساحلی تماشایی تصاویر بسیار زیبایی را به ارمغان می آورد. ایالت های اورِگن(Oregon) و واشنگتن (Washington)  هر دو سرشار از مناظر طبیعی پرشکوهی هستند.

این منطقه با داشتن فضای باز و مناطق طبیعی بسیار زیاد، مکان مناسبی برای گشت و گذار است. در پارک های ملی بسیاری که در این ناحیه میتوان یافت، مردم به پیاده روی و دوچرخه سواری در کوهستان میپردازند، در رودخانه ها و دریاچه های بیشمار آن شنا، ماهیگیری و قایق رانی میکنند و یا به صخره نوردی و اسکی کردن در قله های آتشفشانی آن مشغول میشوند.

از محبوب ترین منابع طبیعی حفاظت شده در این منطقه، پارک ملی کوه رینر(Rainier) و پارک ملی المپیک (Olympic) میباشد که هر دوی آنها مناظر و زیست گاه های چشم نواز بسیاری دارند.

بخش های اعظم شمال غربی اقیانوس آرام از دشت های وسیع و مناظر شگفت انگیز تشکیل شده است، و شهر هایی همچون پورتلند و سیاتل که به داشتن چشم انداز های وافر، فرهنگ نوین، و صحنه های موسیقی مشهورند. کمپانی هایی همچون استارباکس، آمازون و ماکروسافت نیز در شهر سیاتل واقع شده اند.

کوهستان راکی

رشته کوه های راکی ساحل غربی آمریکا را از دشت بزرگ (Great Plains)جدا میکنند و این منطقه کعبه ی آمال مشتاقان گردش در طبیعت است. مناظر زیبای آن به علت وجود برخی از پارک های ملی حیرت انگیز آمریکا در این ناحیه است.

این رشته کوه ها از بریتیش کلمبیا در کانادا تا نیومکزیکو در جنوب ایالات متحده کشیده شده اند و از شرایط آب و هوایی و اقلیمی مختلفی عبور میکنند. سه پارک ملی “تل ماسه های بزرگ” (Great Sand Dunes)، “پارک ملی گلیشر” (Glacier) و “پارک ملی یوسیمیتی”(Yosemite) در بین سایر شگفتی های طبیعی آن خودنمایی میکنند. چهار ایالت کلرادو (Colorado)، آیداهو(Idaho)، مونتانا (Montana) و وایومینگ(Wyoming) که منطقه کوه های راکی را تشکیل میدهند، به علت داشتن مناظر فوق العاده، تفریحاتی همچون پیاده روی، صخره نوردی و اسکی کردن را امکان پذیر میکنند.

از آنجایی که این منطقه عمدتا از بخش های روستایی و حومه ای شگفت انگیز و البته مناظر شگرف کوه ها تشکیل شده است، شهرهای زیادی در آن وجود ندارد –به جز شهر دنور (Denver) که بزرگترین شهر در ناحیه کوهستان راکی است- و افراد بسیاری  به خاطر محیط جذاب و بسیار زیبا به کلرادو اسپرینگز (Colorado Springs) و نیز برای پیست های فوق العاده ی اسکی به اسپن (Aspen) و وایل (Vail) سفر میکنند.

آلاسکا

آلاسکا بزرگترین ایالت آمریکاست که برای خودش دنیای دیگریست! جنگل های وسیع و بی پایان آن، دشت های بی درخت و یخ زده ی آن و رشته کوه های آن، توسط کانادا از سرزمین اصلی ایالات متحده جدا شده اند.

آلاسکا به خاطر داشتن صحرا های وسیع مکان پرطرفدار و پرچالشی برای گردش و جستجو میباشد. بی دلیل نیست که به این ایالات کم جمعیت، لقب The Last Frontier داده شده است. در واقع بخش اعظم منطقه در بخش های قطب شمالی واقع شده است و به این علت از یخچال های بسیار زیبا، دریاچه ها و کوه های آتشفشانی برخوردار است. حیوانات وحشی، همچون خرس های قهوه ای، گرگ ها  و گوزن های شمالی به وفور در پارک ملی خلیج گلیشر(Glacier Bay) و پارک ملی دنالی(Denali) که در بالاترین نقطه ی آمریکای شمالی قرار دارند، یافت میشوند.

آلاسکا با داشتن مناظر طبیعی باورنکردنی ، مکان مناسبی برای ماجراجویان و عاشقان طبیعت است تا در زیبایی های مدهوش کننده آن غرق شوند و فعالیت هایی از قبیل پیاده روی، قایق رانی با کیاک و ماهیگیری که بسیار محبوبند را انجام دهند.

شهر های انکوریج(Anchorage) و هومر(Homer) هر دو همچون دریچه ای به حیات وحش پرشکوه آلاسکا هستند. افراد بسیاری برای تماشای شفق های قطبی تماشایی به این منطقه سفر میکنند.

هاوایی

مجمع الجزایر آتشفشانی هاوایی در 3700 کیلومتری کالیفرنیا، در میان اقیانوس اطلس واقع شده است و بازدید کنندگان از زیبایی های طبیعی آن متحیرند. عجیب نیست که این منطقه یکی از اولین گزینه ها برای گذراندن تعطیلات است.

هر یک از جزیره های این منطقه جذابیت و زیبایی های خاص خود را دارند ولی تمام آنها از مناظر محشر کوهستانی و سواحل دست نخورده و بکر که خط ساحلی آنها را دیدنی کرده است، برخوردارند. برخی از مناظر شکوهمند در این ناحیه عبارتند از پارک ملی NaPali Coast و    Waimea Canyon در کائوآئی (Kaua’i) و پارک ملی آتشفشان های هاوایی در جزیره ی بزرگ (Big Island). با این حال، ساحل وایکیکی (Waikiki) در جزیره اوآهو (Oahu)از مشهور ترین مکان ها برای تعطیلات است.

در جزیره های منطقه هاوایی، تفریحگاه های متنوعی وجود دارند. پایتخت این ایالت، شهر هونولولو(Honolulu)، مقصد سفر بسیاری از افراد است که قصد رفتن به هریک از سواحل خوش منظره ی آن را دارند.

هاوایی توسط آب های درخشان اقیانوس اطلس احاطه شده وامکان انجام فعالیت های فوق العاده ای در فضای باز برای شما ایجاد میکند. بسیاری ترجیح میدهند که سوار بر هلیکوپتر شوند و از بالا مناظر زیبای قسمت کوه های آتشفشانی را نظاره کنند چراکه ورود به آن مناطق، به خاطر پستی و بلندی های آن، با پای پیاده امکان پذیر نیست.