فرهنگ امریکایی

۱۰ موردی که باید در مورد فرهنگ آمریکا بدانید

با وجود اینکه زندگی کردن در یک کشور جدید بسیار هیجان انگیز خواهد بود، اما قطعا نیاز دارید خود را با محیط و فرهنگ جدید وفق دهید. در ادامه برخی از رایج ترین مواردی که باید در خصوص مردم آمریکا و فرهنگ آمریکایی بدانید را با شما به اشتراک میگذاریم.

۱- بزرگ فکر کنید!

درحالی که سایر کشور ها بر کوچک و مختصر و مفید بودن تاکید دارند، آمریکایی ها بزرگی و مجلل بودن را ترجیح میدهند. از دیدن کامیون های خیلی بزرگ و ماشین های SUV که در پارکینگ ها پراکنده اند متعجب نشوید. آمریکایی ها به فضای بیشتر علاقه دارند و برای آنها، بزرگ بودن به معنای مفید و کاربردی بودن است. این بزرگی در مورد وعده های غذایی آنها نیز صدق میکند. اکثر رستوران ها وعده های غذایی خیلی بزرگی سرو میکنند. اینکه شخصی غذای بزرگی سفارش دهد و باقی مانده آن را با خود به خانه ببرد اصلا غیر عادی نیست.

همچنین در برخی از رستوران ها بخش اصلی غذا  (Main Course)قابل تقسیم است. اگر برای خورن غذا به رستوران رفته اید و نمیتوانید پیتزایی که سفارش داده اید، تا آخر میل کنید، میتوانید از پیشخدمت خود بپرسید که چه پیشنهادی برای شما دارد. با این وجود، یک حرکت اجتماعی بر علیه این طرز فکر که “هرچه بزرگتر، بهتر” به راه افتاده و افراد زیادی، به خصوص شهر نشین ها در آن مشارکت میکنند و با خرید ماشین هایی که ضرر کمتری برای محیط زیست ایجاد میکنند و خرید غذاهای محلی و سالم، تلاش میکنند که میزان مصرف و اصراف خود را تا حد امکان کاهش دهند.

۲- غذای بیرون بر – مفهوم “خوردن در حال حرکت”

اکثر آمریکایی ها همیشه در حال حرکت اند. غالبا به نظر میرسد که با عجله  در حال رفتن از یک قرار ملاقات به قرار بعدی، رفتن به محل کار، برداشتن بچه ها از مدرسه، انجام ماموریت ها و رفتن به جلسه های کاری یا گردش های اجتماعی  هستند. از آنجایی که آمریکایی ها مرتبا در حال فعالیت اند، زمانی برای صرف غذا به شکل رسمی و در حالت نشسته ندارند. عبارت رایجی که از مردم خواهید شنید این است که “24 ساعت برای یک روز کافی نیست!”

ممکن است از دیدن افرادی که با ماگ قهوه، نوشیدنی و یا بسته های غذایی بیرون بر در حال راه رفتن اند متعجب شوید. ممکن است مردم را درحال خوردن یک اسلایس پیتزا در خیابان ( بخصوص در نیویورک) و یا درحال نوشیدن کاپوچینو در صف بانک ببینید. در همه ی رستوران های فست فود کشور پنجره ای مخصوص رانندگانی که داخل ماشین هستند و برای سفارش دادن صف کشیده اند را میبینید. طبق آمار وبسایت DoSomething.org، 20% از آمریکایی ها غذای خود را در ماشین صرف میکنند. بسیاری از آمریکایی ها زمان نشستن در کافه و نوشیدن قهوه، یا استراحت برای چند دقیقه و خوردن خوراکی ندارند، به همین علت غالبا میشنوید که غذا ها و نوشیدنی های خود را “بیرون بر” سفارش میدهند.

۳- صرف غذا در رستوران و یا سفارش غذا برای بردن

آمریکایی ها فقط برای راحتی و کمبود وقت بیرون غذا نمیخورند، یکی از دلایل آن این است که بیرون غذا خوردن برای آنها سرگرم کننده است. آمریکا مرکز وجود فرهنگ های مختلف است و این امر سبب وجود انواع مختلف از غذاهای خوشمزه شده است. بیرون غذا خوردن، به آمریکایی ها امکان آشنایی با غذا های گوناگون را میدهد. حتی در شهر های کوچک، میتوانید به پیتزا، غذای چینی، ژاپنی و یا مکزیکی دسترسی داشته باشید. در شهر های بزرگتر رستوران هایی که به غذاهای اتیوپی، برزیلی یا افغانی اختصاص یافته پیدا میکنید. توجه به این نکته مهم است که عادات/سلایق مردم متفاوت است. عده ای به ندرت بیرون از خانه غذا میخورند اما اینکه افرادی هم بارها در هفته غذای بیرون مصرف کنند امری عادی است. علاوه بر آوردن غذا از منزل، عده ای هر روز ناهار خود را  از رستوران ها سفارش میدهند.

۴- ورزش

بسیاری از آمریکایی ها دوستدار ورزش و دنبال کردن اخبار آن هستند. محبوب ترین رشته های ورزشی، فوتبال آمریکایی، بیسبال و بسکتبال میباشند. تفاوت بزرگی که کشور محل تولدتان با آمریکا دارد این است که طرفداران فوتبال در ایالات متحده بسیار کمتر از سایر کشور ها هستند. ورزش ها میتوانند عامل اتحاد یا تفرقه میان آمریکایی ها باشند. در طول فصل  بازی های فوتبال و بسکتبال، ممکن است شاهد مشاجره های همکارانتان بر سر اینکه کدام تیم بهتر است باشید. تماشای فوتبال سرگرم کننده است اما میتواند گیج کننده باشد با این وجود میتوانید از همکاران آمریکایی خود درخواست کنید که کمکتان کنند. حتی میتوانید دلیل این که چرا بازی Super Bowl  سال 2017 بیش از 100 میلیون تماشاچی داشت را جویا شوید!

۵- رقابت     

همانند بسیاری از فرهنگ ها، رقابت بین آمریکایی ها محبوبیت دارد. بچه ها از سن پایین به سخت تلاش کردن  برای کسب موفقیت در یک کار تشویق میشوند. به خصوص در زمینه های آکادمیک، ورزشی و سایر سرگرمی ها. ورود به دانشگاه بسیار دشوار و رقابتی است؛ از این رو والدین از سن پایین فرزندان را آماده ی ورود به آن میکنند. ثبت نام در برخی از دبیرستان ها و حتی پیش دبستانی ها نیز دشوار است. حتی دختران پیشاهنگ برای فروش  بیشتر کلوچه و دریافت جایزه ی ویژه که به منظور جمع آوری کمک های مالی انجام می شود باهم رقابت میکنند. قطعا متوجه میشوید که اکثر آمریکایی ها نگرشی بسیار بلندپروازانه دارند و برای بدست آوردن و تحقق اهدافشان به شدت پیگیر هستند. آنها بسیار فعالند و اگر بخواهند به چیزی دستیابند، برای رسیدن به آن دست به کار میشوند. عقب نشینی نمیکنند و اجازه نمیدهند تا دیگران از آنها پیشی بگیرند.

۶- نزاکت سیاسی و آزادی عقاید

از آنجایی که مردم امریکا از فرهنگ های گوناگون هستند، عرف این است که همیشه باید به سایر فرهنگ ها و تفاوت ها احترام گذاشته شود . بخصوص هنگام برقراری ارتباط و بیان عقاید. یک قانون نا نوشته در برقراری ارتباط وجود دارد که با هر شخصی که صحبت میکنید، نباید از کلمات یا عباراتی استفاده کنید که توهین آمیز تلقی شوند؛ ممکن است همکارانی با سن، جنسیت و نژاد های متفاوتی داشته باشید و نزاکت سیاسی راهی است که تمام افراد گروه در کنار هم احساس راحتی داشته باشند.

۷- گپ زدن   

بسیاری از آمریکایی ها با غریبه ها و آشنایان در خصوص مسائل روزمره مثل آب و هوا، ورزش و یا برنامه های تلویزیونی محبوب گپ میزنند و گفتگو میکنند. وقت هایی که در ایستگاه اتوبوس، صف خرید مغازه یا در آسانسور هستید، از اینکه یک غریبه به شما گفت “آیا  دیشب بازی Super Bowl  را تماشا کردی؟ عجب بازی ای بود!” متعجب نشوید. آنها ممکن است حتی درمورد صف طولانی ای در آن ایستاده اید شوخی کنند یا در مورد شرایط کنونی اظهار نظر کنند. گپ زدن باید سالم و بی زیان باشد و بنابراین اگر غریبه ای چیزی بگوید که احساس ناراحتی کنید، صحیح نیست.

۸- استقلال

در ایالات متحده خودکفا بودن بسیار ارزشمند است. بسیاری از کودکان و نوجوانان آمریکایی برای زمان های طولانی ، اغلب برای اردوهای تابستانی و مسافرت خانه را ترک میکنند. پس از فارغ التحصیلی از دبیرستان، بسیاری از آنها کالج یا دانشگاه هایی که از محل زندگیشان دور است را انتخاب میکنند. دانشجویان معمولا تنها و یا در محل اقامت مخصوص دانشجویان در کنار سایر دانشجویان به مدت 2 تا 4 سال زندگی میکنند و پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه، خانه را ترک میکنند. بسیاری از آمریکایی ها بعد از 17-18 سالگی دیگر با خانواده های خود زندگی نمیکنند. آنها همچنین کارهایی از جمله خرید کردن، شستن لباس ها، پخت و پز و دنبال کردن شغل و تحصیلات را به تنهایی و بصورت مستقل انجام میدهند.

۹- تنوع نژادی و سنت ها

ایالات متحده اغلب به عنوان “دیگ ذوب”Melting Pot” یاد میشود چراکه مردم با فرهنگ ها و پیش زمینه های متفاوت در آن حضور  دارند و تنوع عقاید و باور ها و سنت های بسیار گوناگونی در آن وجود دارد. چیزی به عنوان “آمریکایی نمادین” وجود ندارد و همین امر این کشور را بسیار جالب کرده است. عادات و رسوم از منطقه ای به منطقه ی دیگر و از خانواده ای به خانواده ی دیگر متفاوت است. اگر در کالیفرنیا به یک دورهمی صرف غذا در خارج از خانه دعوت شوید، ممکن است کباب درست کردن در ساحل باشد؛ در تگزاس ممکن است به معنای یک مسابقه ی کباب پزی در پارک باشد و یا در نیویورک ممکن است مهمانی ساکنین یک ساختمان یا محله در وسط خیابان باشد. پس از خانه بیرون بروید و رسوم متفاوتی که میزبانتان دارد را امتحان کنید.

۱۰- ابراز عقاید و اظهار نظر

آمریکایی ها به طور کلی و بخصوص در محیط کار به بیان عقاید و تلاش برای بدست آوردن خواسته های خود معروف اند. ممکن است از اینکه در محل کار شان از اظهار عقاید خود ترسی ندارند متعجب شوید. با اینکه که سوپروایزر شما مافوقتان محسوب میشود و همواره میبایست با احترام با او برخورد کنید،  اما در صورتی که سوالی از وی دارید، میتوانید بپرسید. اگر در مورد پروژه ای نیاز به توضیحات بیشتری دارید، کارفرما ترجیح میدهد که به او اطلاع دهید.  قطعا بین اظهار نظر کردن و بی ادب بودن تفاوتی وجود دارد.  شما همیشه میتوانید حرف خود را بیان کنید.